SONDAJ

Dünyanın Serveti Olan Suyu Yeryüzüne Çıkartıyoruz...
Yer altından su elde etmek için profesyonel yardıma ihtiyacınız olduğunda, su sondajı konusunda uzun yıllardır güvenle hizmet veren Cansu Sondaja başvurabilirsiniz. Arazinin özelliklerine göre değişik jeolojik formasyonlarda değişik tipteki sontaj tekniklerini uygulayarak hizmet veren şirketimiz, su sondajından önce de mutlaka su etüdü (jeolojik - jeofizik - hidrojeolojik etüt) yapmaktadır. Bu sayede su sondajı konusunda en verimli olan yer seçilerek, sondaj çalışmalarına başlanıyor. Sondajın yapılacağı saha şirketimize bağlı mühendisler tarafından inceleniyor ve yapılan etütlerle en uygun sondaj noktasıyla derinliği tespit edilip, doğru noktada hızlı bir sonuç alınıyor. Sahaların uygun olduğu bölgelerde insan ve makine ekipmanlarıyla kolaylıkla sondaj yapan ekiplerimiz, sahanın dar olduğu alanlarda da portatif makinelerle sondajı gerçekleştiriyor. Cansu Sondajcılık faaliyetleri kapsamında karot ya da sediman numune alıyor, yer altı su seviyelerini ölçüyor, basınçlı su deneyi yapıyor, sızma, standart 
penetrsyon, koni penetrasyon ve boya deneyleri gerçekleştiriyor, bozulmuş ya da bozulmamış numuneleri alıyor, kuyu sapmalarını ölçüyor ve kuyuların borulanmasını gerçekleştiriyor. 

SONDAJ YÖNTEMLERİ
Yumuşak tip yani kendini tutamayan zemin tiplerinde uygulanan sondaj yöntemi ile kaya ortamda (sert kayalarda) uygulanan sondaj yönteminden farklılık gösterir.

YUMUŞAK FORMASYONLARDA; Çamur sirkülasyonu ile sondaj yapılır, SERT KAYADA ise sondaj, hava sirkülasyonu ile gerçekleşir. Her iki sondaj yönteminin kullanılması gereken durumlar vardır ve zeminin yapısı sondaj maliyetini etkiler. 

Sondaj yeri belirlemek için mutlaka su etüdü (Jeolojik etüt-Hidrojeolojik Etüt-Jeofizik etüt-Radyeztezi Yöntemi vb ) yapılmalı ve kuyu lokasyonu belirlenmelidir. Yeraltı suyunun en bol olduğu belirlenen yerde sondaj işlemine başlanılmalıdır. Sondaj işlemi delme esnasında istenen derinliğe ulaşıldığında delici matkap ve delme boruları ( tij ) dışarıya çıkartılarak , matkap çapından daha küçük çapta bir muhafaza borusu ile kuyu muhafazaya alınır ve kuyu cidarı ile bu muhafaza borusu arası  yıkanmış ve elenmiş granüle sondaj çakılı ile doldurulur. Kuyu temizlenip geliştirilerek (basınçlı hava , pistonlama vs ile) kullanıma hazır hale getirilir. 

MAKİNALAR
*Havalı Sondaj Makinaları
*Rotari Sondaj Makinaları
*Darbeli Sondaj Makinaları
*Kombine Çalışan Sondaj Makinaları
*Dalgıç Pompa

HİZMETLERİMİZ
-Karotlu yüzey sondajı
-Su Sondajı
-Jeoteknik Sondaj
-Eğimli Sondaj
-Çevresel Etki Araştırmaları Sondajı
-Sıfır ve 2. El sondaj Makinası Satışı
-Her Türlü Sondaj Makinası Tamiri Bakımı 


sondaj elazığ, sondaj işleri elazığ, sondaj yapan firmalar elazığ, sondajcı elazığ, sondaj makinaları elazığ, sondaj makinası kiralama elazığ, sondaj işleri elazığ, sondaj doğuanadolu bölgesi, sondaj firması doğuanadolu bölgesi, sondaj fiyatı elazığ, elazığ sondaj işleri